in Yazılım

Linux screen komutu

Öncelikle linux screen komutuna neden ihtiyaç duyduğumu anlatayım. Ssh ile vagrant makineme bağlanarak burada testlerimi çalıştırmam gerekiyordu. Testlerin çalışması biraz uzun sürdüğünden ve bazı yerlerde belli bir süre donup kaldığından ssh bağlantısı kopuyordu. Şu şekilde bir hata alıyordum. Connection to 127.0.0.1 closed by remote host. Connection to 127.0.0.1 closed. ssh bağlantım sürekli kopuyor ve bir türlü testlerimin sonucunu alamıyordum. Daha sonra Koray Bilgi bana screen kullanmamı tavsiye etti. En basit şekilde anlatmam gerekirse bu komut ssh ile bağlandığım makinede bir oturum oluşturuyor ve ssh bağlantınız kopsa bile daha sonra kaldığınız yerden çalışmanızı sağlıyor.

Kurulum

Kullanım

Öncelikle komut ekranında screen komutunu çalıştırarak screen’i başlatınız. Açılan ekrandan enter tuşuna tıklayarak çıkabilirsiniz. Yeni bir session oluşturmak için aşağıdaki komutu çalıştırınız.

Daha sonra testleri çalıştırdım ve bir yerde yine bağlantım koptu, bu durumda ssh ile makinaya tekrar bağlanıp aşağıdaki komutu çalıştırarak oturumumu kaldığım yerden devam ettiriyorum.

Bağlantınız tekrar koparsa screen -r komutunu tekrar çalıştırınız. Oradaki r parametresi resume (kaldığı yerden devam etmek) kelimesinin kısaltmasıdır.

Kaynaklar

http://www.mattcutts.com/blog/a-quick-tutorial-on-screen/